Подготовка за изпитите: 5 съвета за подобряване на ученето и паметта
докато в колежа текат срочните изпити
„Корените на образованието са горчиви, но плодовете му - сладки.“ Думите на Аристотел все още ни напомнят за предизвикателствата, пред които сме изправени при изучаването на нови учебни предмети, езици и практически умения.
Знаете ли обаче, че има някои практики, които спомагат за това ученето да стане сладко?
Любопитни ли сте да научите повече? Чудесно!
Представяме пет начина, които могат да улеснят подготовката за изпитите и да положат основите на ученето през целия живот.
Пет съвета за ученици и учители за подобряване на ученето
1. Планирайте предварително
Понякога всички оставяме неща за последния момент, нали? От неприятните задължения вкъщи до ученето за изпит - отлагането на дадени задачи е нормална (но не 100% здравословна) човешка черта. Всъщност данните сочат, че около 20% от възрастните и 50% от учащите отлагат във времето и то регулярно.
Това може да се дължи на липса на мотивация или интерес към предмета, на недостатъчно развити механизми на саморегулация или дори на социален натиск.
Ето защо, за да не изоставате от училищните срокове, винаги планирайте предварително: организирайте календара си, подгответе се за предметите, които предстоят, и се съсредоточете върху пропуските, които имате. По този начин ще спрете и с вредния навик да назубрите само за изпита, след което да забравите наученото.
2. Използвайте различни когнитивни техники
След като сте планирали идва време да преосмислите навиците си на учене, като например най-доброто време за подготовка, материалите, които ви помагат, както и методите, с които да запомняте и анализирате информация.
Например, някои учащи запомнят по-лесно визуална информация, така че за тях са от изключителна полза видеоклипове, диаграми и образователни канали. Други запомнят най-добре чрез слушане, така че аудиокнигите или подкастовете могат да помогнат.
Освен това мнемоничните техники (като менталното разбиване на цифрова информация на по-малки части, римуването или използването на флаш карти с думи на чужд език) могат да помогнат за подобряване на паметта.
Не забравяйте да правите и почивки, които са от изключително значение за усвояване на научения материал и съхраняването му в дългосрочната памет.
3. Упражнявайте се
Бъдете активни учащи и практикувайте наученото. Задавайте въпроси, създавайте собствени визуализации, обобщавайте наученото, търсете допълнителни ресурси и проверявайте собствените си знания.
Тази активна техника ще ви помогне да поставите необходимия училищен материал в контекст, което пък ще помогне да го разберете и запомните по-добре.
Ученето и работенето по проекти с връстници също е чудесен начин да се упражнявате и да сформирате общност в клас. Всъщност това може да ви помогне да се подготвите за живота след дипломирането, тъй като работата в екип е от съществено значение на работното място.
4. Искайте помощ
Не се страхувайте да поискате помощ. Когато не разбирате нещо, винаги питайте учителите или съучениците си за разяснения и подкрепа.
Преподавателите в колежа всъщност са нещо повече от инструктори: те са ментори, които могат да ви помогнат да преодолеете тревожността си по време на изпитния период.
Като говорим за тревожност, не забравяйте, че не сте сами: многобройни проучвания разкриват, че по-голямата част от учащите се чувстват стресирани преди изпит, така че бъдете позитивни спрямо себе си. Хубавото в днешно време е, че вече много знаменитости, например Адел, Лейди Гага, Ариана Гранде и Дейвид Бекъм, говорят открито за своите пристъпи на тревожност в различни ситуации, което помага на все повече млади хора да говорят открито по темата и да потърсят подкрепа.
5. Грижете се добре за себе си
Точно така! Бъдете добри към себе си, използвайте позитивен вътрешен глас и се научете да се отпускате. Създайте подходяща среда, за да избегнете нежелани и разсейващи стимули.
Давайте си почивки, упражнявайте се, спете достатъчно и поддържайте здравословен режим. Сънят и здравословните хранителни навици са от съществено значение за остротата на ума и мотивацията.
Всъщност, според публикация на Харвард, горските плодове, ядките, чаят, рибата и зелените зеленчуци са основните храни, свързани с по-добра мозъчен тонус. Такива храни могат също така да запазят когнитивния капацитет в дългосрочен план.
Подготовка за изпити в колежа: Заключение
Подготовката за изпитната сесия може да бъде горчива, но както разкрихме по-горе, някои навици на учене могат да направят процеса сладък…, а плодовете още по-сладки.
Наистина е сладко да видиш как възпитаниците ни успяват! Ние се гордеем, че те се справят отлично в училище и резултатите им от националните изпити ги нареждат високо сред училищата в България.
Но за нас постиженията не се измерват само в оценки, а и в жестове на човещина! Изключително се гордеем с нашите ученици и се радваме на техните таланти, постижения извън класната стая и желание да служат в полза на обществото - желание, което остава в сърцата и след дипломиране.
Но за нас постиженията не се измерват само в оценки, а и в жестове на човещина!
Изключително се гордеем с нашите ученици и се радваме на техните таланти, постижения извън класната стая и желание да служат в полза на обществото - желание, което остава в сърцата и след дипломиране.