Жизненоважно участие на програмата “Американски училища и болници в чужбина” в едно от най-старите американски учебни заведения извън САЩ

Американският колеж в София е едно от най-старите американски учебни заведения извън Съединените щати. Корените му са пряко свързани с училището, открито във Филипопол, България, от американски мисионери през учебната 1860-61 година. През 1871 г. училището е преместено в Самоков, където процъфтява през следващия половин век. В него учат стотици български ученици, много от които впоследствие стават проповедници или социални работници, а други - държавни служители и учители.

През 1926 г. София American Schools, Inc. се създава с единствената цел да осигури образование на младите хора в България и се е съгласил да построи нов кампус на мястото, което вече е избрано в столицата на България, София. До края на десетилетието тези помещения бяха достатъчни, за да настанят 500 ученици и много служители. Учениците осигуряват част от работната сила, като правят мебели за колежа в работилница, копаят басейн и засаждат стотици дървета. Фондация "Карнеги" за световен мир е осигурила средства за създаването на най-добрата англоезична библиотека на Балканите.

След Втората световна война през 1947 г. кампусът, училищното оборудване и библиотеката са конфискувани от комунистическото правителство. Училищното оборудване е предадено на просветното министерство; библиотечните книги са разпръснати или унищожени (някои от тях все още се съхраняват в Националната библиотека, а други са върнати в колежа от Рилския манастир). Кампусът става седалище на българската държавна полиция, която заема някои сгради и строи други.

Падането на комунистическия режим в България през ноември 1989 г. отваря възможността за възобновяване на дейността на Американския колеж в София. През пролетта на 1992 г., след настоятелните молби на завършилите колеж, американските посланици в България и ръководителите на първото реформистко българско правителство, Sofia American Schools, Inc. изпраща д-р Роджър Уитакър в София, за да отвори отново колежа. Той дойде без учители, без сгради, без книги и училищни пособия, без ученици. Той намери някога престижното училище изоставено и ограбено.

Роджър Уитакър, първият президент на възстановения ACS: "Имахме нужда от маси и столове за класни стаи и всякакви домакински мебели за факултетните домове в колежа, които бяха празни, когато пристигнахме. ... Поръчахме огромно количество паркет, тъй като полицейската академия премахна всички подове, когато освободиха сградите, и знаехме, че инфлацията ще увеличи значително цената на пода, ако се забавим."

Партньорство с АУБЧ

“Американски училища и болници в чужбина” е предоставила на колежа повече от четири милиона долара за двадесет години. Тази инвестиция ни помага да образоваме следващото поколение български лидери, като им внушаваме американските ценности на честност, самостоятелност и демократични практики, съчетани с високо ниво на лични постижения. Американският колеж в София е превърнат в най-доброто Средно училище в страната със студенти и възпитаници, които успяват в световен мащаб и променят България.

В ранните години това беше въпрос на физическо оцеляване. АУБЧ се намеси и помогна на Американския колеж в София да ремонтира една от нашите училищни сгради и да построи общежитие, като по този начин даде възможност на студентите извън София да имат безопасно и достъпно жилище далеч от дома. 

Оттогава колежа започна да прогресира постоянно. Интеграцията на България в ЕС и НАТО направи региона по-"свързан", както и по-конкурентен. Мисията на училището и философията на преподаването насърчават американските ценности и най-добрите практики в лицето на национализма, политическата и бизнес корупция, както и конфликтните геополитически интереси.

През годините подкрепата и помощта на АУБЧ се развиха в отговор на нови предизвикателства. По-късно безвъзмездните средства на колежа получиха химическо и физическо лабораторно оборудване. В тези лаборатории се отглеждат нови поколения млади учени: те откри Международен студентски научен форум FISSION, който се провежда вече четвърта година, и те са на върха на всички конкурси, олимпиади, STEM-форуми и изложения на иновациите, в които те участват на национално и на регионално ниво.

В 2015-16 учебна година училището се сдоби с набор от Chromebooks за осмокласниците, че се поставя началото на ерата на виртуален клас-пилотно начинание, което служи като основа за нов грант АУБЧ, който е направил електронно обучение възможно за цялото училище.

АУБЧ направи и две щедри субсидии на обща стойност един милион долара, които бяха използвани за модерна кухня и модерна аудитория за кампусния център "Америка за България", който отвори врати през 2018 година. Тези изключителни средства повишават ролята на АКС като общностен и образователен център, не само на национално, но и на регионално ниво, разширявайки хоризонтите на всички ученици от колежа.

Тази философия на преподаване е специфична за колежа

Ръководителят на катедрата по хуманитарни науки и изящни изкуства Зорница Семкова обобщава: "Нашето преподаването на философия се концентрира върху критично мислене, анализ, проучване, съпоставяне на фактите, самостоятелен проучване, екипна работа. Целта е в края на обучението студентите да придобият основен набор от умения и навици за изследване и критичен подход към реалността, подкрепени от достатъчно социално-политически познания за тази среда."

Този подход води до модерния мировоззрению, выходящему извън рамките на учебната програма: на първо място в емпатия и приобщаване - пример за което са клуб за разширяване на правата на младите жени, студентски клубове, в които ние се грижим и си сътрудничим, биоэтика, американски жестомимичен език и клубове "ще запазим нашата планета е жив", - които предоставят социални антидот ксенофобски, изолационизъм и регионална държавна корупция.

... С ученици и възпитаници, които успяват в световен мащаб и трансформират България

В резултат на такъв американски подход, изключителният напредък на учениците е очевиден. Учениците от колежа традиционно водят резултатите от изпитите за матуритет. Наскоро студентката АСУ стана единствената българка, спечелила златен медал на Международната олимпиада по физика. Традиционният фестивал на изкуствата колежа през юни събира хиляди хора от София в кампуса за концерти, театрални и литературни представления, томболи, храна и развлечения, където влиянието на нашите ценности се предава на местно, лично ниво. 

След завършване на университета учениците от колежа се приемат в най-добрите университети по целия свят. Всеки дипломиран клас получава записване в университетите от Бръшляновата лига и изключителни колежи и университети по целия свят. След 22 випуска, колежа има 2500 възпитаници, които са получили образование в американски стил.

АУБЧ направи всичко това възможно

Днес Американският колеж в София оказва влияние върху обществото в жизненоважни области: популяризира устойчивите американски ценности на равенство, меритокрация, приобщаване и предприемачество. По-специално, тя повишава осведомеността относно дейностите за борба с дискриминацията и разчита на равенството между половете и овластяването на жените. Тя не само изпраща силен сигнал геополитически, но и създава устойчива промяна чрез образованието.