Фондонабиране за научната лаборатория на Американския колеж в София

Там, където започва пътят на бъдещите иноватори

15 юли 2025 г. - От разгадаването на тайните на имунната система до изучаването на космоса, от наблюдението на молекули до прилагането на медицината на първа линия възпитаниците на Американския колеж в София впечатляват с  постиженията си в науката, а техните пътешествия започват именно тук, в колежа. Споделяме с вас техните истории:

Дарина Спасова (’05) вижда работата си като генерал, който води отбраната на имунната система. „Вътре в замъка живее мощен отряд от пазачи и рицари, наречен имунна система. Тяхната задача е да защитават замъка от нашественици – като вируси, лоши бактерии или всичко, което се опитва да те разболее. Моята работа е да изучавам тези стражи и рицари и да разбера как действат заедно, за да предпазят организма от болести,” обяснява тя. Колежът й даде смелостта да задава въпроси, дори когато няма готови отговори.

Прочетете историята на Дарина

Константин Карчев (’15) гледа към звездите и обучава изкуствения интелект да разкрива тайните на Вселената. Постижението, с което се гордее най-много е 3D-принтирана роботизирана лабораторна установка, за да избегне досадна ръчна работа. Според Константин науката не е само за постигане на резултати  "тя ти помага да разбереш света и да се наслаждаваш на пътя, който извървяваш до откритието.“

Прочетете историята на Константин

Надя Дозова (’98) забавя времето с ултрабързи лазери, наблюдавайки танца на биомолекулите в трилионни от секундата. Тя отбелязва, че научното образование е за всички, не само за бъдещи изследователи, защото „науката ни учи как да мислим.“

Прочетете историята на Надя

Полина Кехайова (’97), сега научен директор в Харвардския университет, отдава заслугата на колежа за отключването на любовта си към органичната химия „магия, съставена от логични стъпки“. Тази любов и е помогнала в разработването на методи за откриване на лекарства, които могат да спасят животи.

Прочетете историята на Полина

Завършваме поредицата с изключителния Йордан Пенев (’11), акушер-гинеколог в щата Мейн, САЩ, съчетава страстта си към медицината с научно любопитство, което го отвежда до Танзания, където създава алгоритъм за по-добро разпределение на здравни кадри. Той вярва, че изкуственият интелект ще трансформира медицината и казва: „Дори да не работите в научна сфера, силната научна основа ще ви даде възможност да се справите в един все по-сложен и технологичен свят.

Прочетете историята на Йордан

Възпитаниците  на колежа демонстрират огромното въздействие на солидното научно образование съчетание от любопитство, смелост и креативност. Фондонабиращата кампания The Science LAB цели да изгради съвременна модерна лаборатория, което да подхранва този дух за поколения напред.

Присъединете се към нас в инвестицията в бъдещето. Подкрепете кампанията ни за набиране на средства за нова научна лаборатория: Дарете сега