Нашите участници в Robotex 2017
Докато много от нас се радваха на почивните дни за Деня на благодарността, десетокласниците Петър Генов и Филип Чергански, които са и основни фигури в новия клуб в колежа „STEM Lego robotics,“ взеха участие в най-мащабното международно състезание по роботика в Европа - Robotex 2017. То се провежда традиционно в Талин, столицата на Естония. Тази година беше от 24 до 26 ноември.
3700 участника със своите 1600 робота се съревноваваха в 23 категории, за да излъчат най-добрите, а и за да „си сверят часовника“ и да покажат един на друг, че граници в развитието няма и роботите не са нашето бъдеще, а вече са част от настоящето и възможностите им съвсем не са част от научно фантастичен и/или апокалиптичен филм. Освен това става ясно, че няма възрастови ограничения кога е време да започнеш да се занимаваш с роботика. Може на 7, а може и на 57... или повече...
Петър Генов взе участие в категорията „Line Following“, където целта е конструирания от участника робот да следва траекторията на начупена по най-различен начин черна линия и да финишира в рамките на 2 минути. Роботът, който Петър е програмирал, е бил сред най-бързите 15% от всички финиширали роботи и само 68 стотни от секундата надвишаване на лимита, измерени с лазер, го делят от призовото класиране. Да влезеш в 15-те успешни процента сред 165 конкурента е постижение само по себе си, особено когато участваш в това състезание за първи път.
Другите 2 категории, в които нашите момчета са участвали като част от екипи, са били:
1. „Folk Race“ - в тази категория идеята е да се състезаваш с още 4 робота на писта с препятствия. Самата писта има странна форма, а някои от препятствията са плочки, стърчащи от стените, колче по средата на платното и мост. За всяка завършена обиколка в правилната посока се печели по 1 т., а за всяка завършена в грешната се маха 1 т. Роботът им е бил LEGO, но се е състезавал и с други по-бързи модели, като Arduino например. От LEGO роботите техният е бил най-добрият, тъй като е следвал полето почти без грешки, за разлика от повечето роботи, които са забуксували на определени места. Отборът е стигнал до полу-финал, на който отиват двата най-добри робота от всяка група!
2. „City Passing“ - в тази категория роботът трябва да се предвижи през имитация на градски улици. След като мине няколко 90-градусови завоя и едно кръгово кръстовище, роботът трябва да си намери паркомясто и да паркира на него. Паркирането за роботите е не по-лесно, отколкото за шофьорите на автомобили в реална градска среда. Много от роботите не са се справили с тази екстремна задача, но техния робот го е направил безпогрешно! Тези, които са изпреварили робота им са били само участниците, които са препрограмирали роботите си само за дадената писта, докато стратегията на нашите участници е била да се използват сензори, така че да се справят с всякакво трасе.
Макар и без медали, Петър и Филип се завърнаха вдъхновени да подобряват постиженията си и да предават опита си на останалите членове на клуба.
Поздравявам ги и им пожелавам успех!