Защо Тъфтс?

Успяхме да хванем само част от презентацията на Юлия Коровиков на тема какво е да си (чуждестранен) ученик в университета Тъфтс от академична и социална гледна точка, но и това ни стигна да се запалим по идеята за кандидатстване там. Направо ни се прииска да бяхме проявили повече разум навремето. Коровиков даде много примери, някои от тях от собствен опит като студентка в Тъфтс – завършила е университета през 2013 година, – а болшинството от примерите бяха от работата й като помощник-директор по приема с отговорност за голяма част от кандидат-студентите, включително тези от Източна Европа.

От информацията, която Коровиков сподели относно академичните предимства на Тъфтс, най-силно впечатление ни направиха интердисциплинарните програми, обхващащи всички сфери. Изглежда, че през 2016 година не е достатъчно да учиш „само“ за инженер или психолог; сега е добре да се насочиш към инженерна психология например. (Инженерните психолози, научихме, прилагат своите познания за човешкото поведение при дизайн на продукти, оборудване, машини и  мащабни системи за човешки дейности.) Ако не се спрете на интердисциплинарна програма, можете да комбинирате специалности, дори такива, които на пръв поглед нямат нищо общо, като например машиностроене и драма. Точно тази екзотична комбинация е реалният избор на възпитаник на Тъфтс, който записва втора специалност драматургия с надеждата да намери начин да направи движенията на робота, който тъкмо разработва, по-малко схванати. Впоследствие той установява, че именно драматургията е неговото призвание. И все пак, не е задължително да се стига до фрустрирани инженери, тъй като по думите на Коровиков компании като Apple, Microsoft и подобни на тях гиганти обичат възпитаниците на Тъфтс.

Коровиков задели време и за най-важния за гимназистите аспект от следването в университет: социалния живот. Тъфтс е достатъчно малък, за да го почувстваш като свой дом. Включването в женски/мъжки студентски общества (sororities/fraternities) е по желание, но уменията за бой със снежни топки са задължителни. И като стана дума за сняг, Коровиков посъветва проявяващите интерес към Тъфтс колежани да не подценяват силата на (няколко чифта) топли чорапи. В Тъфтс има около 300 различни клуба, от които Коровиков изброи няколко, а ние някакси сме съумяли да запишем само един - танцовия клуб за неможещи да танцуват.

Що се отнася до необходимото зло, процеса по кандидатстване, научихме, че в Тъфтс приемат 3000 студенти всяка година. Трима души изчитат целия набор от документи на всеки кандидат. Оценките са най-важни, точно толкова важни, колкото разумните възрастни около вас ви повтарят от години. След тях по важност за съчиненията. Не можем да не дадем примера, който представителката на Тъфтс сподели с нас, за момчето на име Илай, което написало компютърен код вместо съчинение... и било прието. Така че, ако искате да сте сред приетите 3000, когато му дойде времето, а вие най-вероятно искате, защото студентите в Тъфтс са „ умни – разбирайте интелектуално любопитни, забавни – разбирайте могат и да обърнат гръб на учението и приятни – разбирайте умеят да не се съгласяват по уважителен начин, защото разбират, че хората имат различен произход и опит“, то тогава възползвайте се от блога по приема (все по-често чуваме за тези блогове, изглежда са важни и полезни), направете виртуална разходка, за да усетите атмосферата на Тъфтс и... късмет!