Европейският съюз отново на училище
На 10 май експертът по социални политики от Европейската комисия Корнелия Козовска, възпитаничка на колежа от Випуск 1999, посети колежа, за да поговори с единадесетокласниците за Европейския съюз (ЕС), възникването на организацията, какви дейности обхваща и какви са предизвикателствата, които среща днес. Корнелия беше нетърпелива да разбере какво знаят и какво мислят за Съюза днешните млади и изяви желание да достави личното послание на всеки от тях до лидерите на организацията.
Посещението на Корнелия е част от инициатива на европейските институции, наречена „Европейският съюз отново на училище“, в рамките на която служителите на ЕС се връщат в бившите си гимназии в родните си градове, за да дискутират с учениците своята работа и опит в рамките на Съюза. „Европейският съюз отново на училище“ има за цел да даде възможност на младите хора да се запознаят с европейския проект отблизо, чрез неговите служители, които за един ден стават "лице" на Европа. През изминалата година повече от 500 представители на организацията и членове на национални правителства презентираха пред 58 000 ученици в 28-те държави-членки на ЕС.
"Моментът във времето, в който си роден на този свят, ти влияе,“ сподели Корнелия. "Това, че се включвах активно в протестите по улиците на София през 1996-97 година всеки ден след училище заедно с моите учители и съученици от колежа несъмнено ми е повлияло в избора ми да изучавам политология." Корнелия има бакалавърска степен по политология и икономика от колежа Bryn Mawr (САЩ) и магистърска и докторска степени по икономика от Университета в Болоня. "Нямам търпение да науча как вашето поколение, родено в свят без визи, вижда нещата по различен начин."
Имаше, разбира се, и време за любопитни факти за ЕС. Вие знаехте ли, че 9 май е Ден на Европа заради огласяването на Декларацията на Шуман? А защо на знамето на Съюза има 12 звезди? Оказва се, че това няма нищо общо с броя на държавите-членки: числото 12 е символ на хармония.
Докато говореше за различните мащабни инициативи на ЕС, Корнелия естествено спомена програмата „Еразъм“ за студентски обмен. Беше интересно да научим, че според скорошно проучване 27% от студентите-участници в „Еразъм“ намират своя партньор в живота именно докато се обучават в рамките на програмата. Така се е запознала със съпруга си и самата Корнелия, докато била на студентски обмен в Болоня.
Докато повечето от колежаните знаеха за „Еразъм“, малко бяха чували за Европейския корпус за солидарност - нова инициатива на ЕС, която осигурява възможности наа младите хора (18-30 години) за доброволческа работа по проекти в собствената им страна или в чужбина в полза на общности и хора в цяла Европа, - но пък си водеха бележки.
Д-р Зорница Семкова беше любопитна да разбере какво е мнението на Корнелия за това какви следва да са приоритетите на България по принцип, но и предвид предстоящото ни председателство на ЕС през първата половина на следващата година. Социално-политическите въпроси като пенсиите, грижите за деца (наличие и качество) от една страна и външната за Съюза граница, миграцията и отношенията с Русия от друга бяха сред нещата, които експертът от Европейската комисия спомена.
Що се отнася до предизвикателствата пред Съюза днес, Корнелия вижда организацията "принудена да се еманципира“. „Брекзит е тест за ръководещите ЕС," добави тя. Задачата на деня изглежда е да се намери баланс между политическия здрав разум и отстояването на европейските ценности.
Ако съдим за бъдещето на Съюза по това как гласуваха единадесетокласниците от двете паралелки, на които се наложи да изберат измежду петте сценария за бъдещо развитие на ЕС (вж. по-долу), то бъдещето се очертава светло:
1) Продължаваме без промяна (0 гласа)
2) Нищо освен общия пазар (0 гласа)
3) Който иска повече, прави повече (0 гласа)
4) Правим по-малко по-ефективно (5 гласа)
5) Прави много повече заедно (14 гласа)
Приблизително половината ученици се въздържаха от позиция.
Едва ли е необходимо да се отбелязва изрично, че никой ученик не напусна часа без да е придобил лично впечатление за качеството на белгийския шоколад (отлично!). Корнелия внимателно събра и всички лични послания от учениците за лидерите на Европа и обеща да ни държи в течение.